Konferenční stolek je pupek obývacího pokoje

 

Proč si udělat čas na jeho nákup? Je to v naší domácnosti opravdu tak důležité?

Konferenční stolky jsou potřebné nejen v kancelářích a obchodních firmách, ale také v obývacím pokoji, protože místnost zútulní a vytvoří prostor pro každodenní činnosti. Stoly prošly různými fázemi vývoje, v  minulosti byly  převážně vyrobeny ze  dřeva a měly tradiční tvar obdélníku  s rovnými nohami a deskou nahoře.  Byly používány hlavně pro oficiální a formální návštěvy. Mezi drahé kusy patřily stoly s vložkou nebo z těžkého masivního dřeva.  Ve 20. století se začaly objevovat konferenční stolky s moderním designem. V 50. a 60. letech byly populární stoly s nohama z kovu a pracovní deskou ze skla nebo laminátu. V 70. letech  se začaly objevovat kulaté a  oválné konferenční stolky se zakřivenými nohami a futuristickým vzhledem. V 80. a 90. letech došlo k rozmachu s jinými materiály a  nové technologie  uvolnily představivost výrobců a umožnily jim vytvářet ještě více odlišných návrhů.

V dnešní době najdeme na trhu obrovské množství stolů pro obývací pokoj,záleží na naší představě a samozřejmě na velikosti místnosti, kam chceme stůl umístit. Jaký je nejlepší způsob, jak si vybrat? Rozlišujeme tvar, barvu, materiál, design a funkčnost.

 

Tvar konferenčního stolku:

 • Obdélníkový – nejběžnější, nejpoužívanější. Rovné  hrany, vhodné do obývacího pokoje, kanceláře, recepce nebo čekárny.
 • Náměstí – používá se hlavně pro místnosti s omezeným prostorem.
 • Kulaté - velmi oblíbené pro malé skupiny, umožňuje lidem sedět kolem stolu ve stejné vzdálenosti od sebe a vytvářet přátelskou atmosféru. Každý je rovný sousedovi, nikdo nesedí v čele stolu.
 • Eliptické, oválné - podobné obdélníkovým tabulkám, ale ma zaoblené rohy. Vvhodné pro větší skupiny lidí nebo pro rodiny s malými dětmi.
 • Nepravidelný – designový konferenční stolek je určen především pro náročné zákazníky, kteří mají rádi originalitu. V současné době jsou k dispozici různé složité tvary, jako jsou postavy postav, zvířat, kostky, neobvyklé předměty,... kde kreativitě se meze nekladou.

 

Barvy konferenčního stolku rozdělujeme na teplé a studené, neutrální a moderní:

 1. Teplé, teplé barvy vytvářejí příjemnou atmosféru a relaxaci. Zlepšují náladu a navozují pozitivní energii. Mezi tyto barvy patří červená (symbol lásky a vášně), oranžová (představuje zemi), žlutá (slunečná, energická), hnědá (uklidňuje), růžová (romantika, zábava).
 2. Chladné barvy představují klid, stabilitu, vyrovnanost. Hlavní orientační body jsou modrá (symbol moře), fialová (královská, elegantní) a zelená (evokuje přírodu a rostliny).
 3. Nesmíme vynechat ani neutrální barvy, které představují stabilitu, vyrovnanost, praktičnost člověka. Zahrnujeme zde béžovou, šedou, bílou a černou. Bílá barva skrývá širokou škálu variací, protože ji můžeme kombinovat se všemi barvami a vždy vytvořit něco jiného. Bílá barva představuje čistotu, nevinnost, světlo nebo spiritualitu. Nechává vyniknout i jiné barvy, a přesto je dominantní. Naopak černá barva představuje tajemství, eleganci, sílu a nadčasovost. Také v kombinaci s jinými barvami je vynikajícím společníkem k novým trendům a originalitě. Má různé odstíny, graffiti, antracitnebo tmavý eben.
 4. Moderní nebo luxusní barvy zahrnují zlato, stříbro, měď nebo třpyt. Takové barvy používají lidé, kteří mají rádi exkluzivní, designové kousky, které představujíbohatství a luxus. Patří mezi ně glamour styl nebo bling-bling.

 

Materiál pro výrobu konferenčních stolků:

 • Dřevo – největší, nejrozšířenější a nejdostupnější materiál na trhu. Dřevěný nábytek se dále rozlišuje na masivní dřevo a laminát. Oblíbené jsou dub, borovice, ořech, buk, mahagon, švestka,  ořech.

Masiv je vyroben z celku, jednoho kusu dřeva a nemá žádné desky, které jsou navzájem lepeny nebo připevněny šrouby. Je velmi robustní, těžký, odolný a dražší než jiné materiály. Pokud se o masiv řádně staráme, bude nám sloužit mnoho let. Pokud ji však zanedbáme, pozor, budeme z ní mít více starostí než užitku! Důležité je pravidelné mazání a voskování speciálními přípravky. Je nutné čistit pouze masivní dřevo měkkým hadříkem, buď suchým nebo namočeným v mýdlové vodě. Nesmí se používat žádné chemikálie! Je třeba dbát také na mechanické poškození, pokládání mokrých brýlí, nadměrnou vlhkost v místnosti a přímé sluneční světlo.

Laminát je typ materiálu vyrobený vrstvením různých vrstev pomocí tepelného nebo chemického procesu (pryskyřice nebo lepidlo). Nejčastěji se vyrábí lisováním při vyšších teplotách a tento proces se nazývá laminace. Pod vrstvou je impregnovaná buničina, která slouží jako výztužný materiál a zvyšuje pevnost laminátu. Je oblíbený pro svou odolnost a snadnou údržbu. Lépe snáší poškrábání, opotřebení, rozlití vody na povrch,... Je třeba dbát na abrazivní a alkoholické čisticí prostředky!

 • Kov – konstrukcea vyrobený z různých kovů, jako je ocel, hliník nebo mosaz.  Mají několik výhod, strvanlivostí, silné a stabilní, snadno se nosí.   Nedoporučují se v domácnostech, kde je vlhkost vyšší. Mohou časem korodovat.
 • Sklo – většinou bezpečnostní sklo, tvrzené, tvrzené nebo lité, se používá ve výrobě . Každý typ skla má své vlastní vlastnosti a výhody, proto je důležité zvážit jeho účel při výběru nejlepšího splnění specifických požadavků.  Sklo lze snadno otřít vlhkým hadříkem nebo čističem skla. Není třeba ztrácet čas ani energii složitými čisticími postupy.  Otisky prstů nebo rozlitá káva tak zmizí během několika sekund.

Bezpečnostní sklo je nejodolnější vůči nárazům, rozbití a praskání. V případě rozbití se rozlije na několik malých kousků, a proto jsme chráněni před zraněním.   Takové sklo doporučujeme zejména malým dětem nebo seniorům, kde je zvýšené riziko pádu.

Tvrzené sklo prochází procesem ohřevuve speciální kalové peci, kde teplota stoupá na 600 až 700 stupňů Celsia. Po dosažení potřebné teploty se sklo rychle ochladí vzduchem nebo vodou, čímž se dosáhne vysokého napětí mezi vnější a vnitřní vrstvou skla. Tento proces se nazývá rychlé chlazení, díky kterému se zlepšuje pevnost a trvanlivost.  V případě velmi silného úderu se sklo rozpadne na malé kousky, které je neporaní.

Tvrdé sklo je vhodné pro vysoké zatížení, alemůžeme na něj umístit těžké předměty. Je také mnohem odolnější než běžné sklo.

Lité sklo se používá v netradičních stolních provedeních, když potřebujeme dosáhnout různých tvarů, vzorů a struktur. Sklo se roztaví na 1200 stupňů Celsia a nalije  se do formy, která má požadovaný tvar a velikost. Obvykle má  reliéfní povrch, díky kterému může mít také speciálnítexturu. Následně  se sklo ochladí a tvaruje podle přání – tzv. skleněné sklo.  tvarování za tepla.

 

Funkce konferenčních stolků:

Nestačí se podívat na vizuální stránku stolů, ale také na jejichpoužití. Pokud se nacházejí na recepci nebo v konferenční místnosti, pak opravdu není třeba hledat jejich výhody. Plní obecnou funkci, a to ukládat šálky, dokumenty, papírnictví, časopisy nebo dělat místnost útulnou, pro kterou  jsme na ni položili vázu s květinami.  Ale pokud  se chystáme koupit stůl do obývacího pokoje, není škoda nevyužít i jeho výhod?

 1. Zásuvky, odkládací police – znáte to, odpočiňte si u televize a ohlaste nečekanou návštěvu. Můžeme rychle položit všechny nepotřebné věci na stůl během několika sekund. Je to také velká výhoda při skladování každodenních věcí, které potřebujeme každý den - ovladač, TV program, kapesníky, krém na ruce,... Je to také skvělá pomoc v kancelářích pro ukládání souborů a dokumentů.
 2. Moderní integrované nabíječky pro mobilnítelefony, výsuvné zásuvky pro kabely a technické přípojky – ocení zejména podnikatelé a studenti, kteří potřebují být neustále připojeni.  Tyto stoly jsou navrženy tak, aby umožňovaly pohodlné nabíjení různých zařízení, jako jsou telefony, tablety a počítače. Zásuvky lze umístit přímo na stůl nebo v jeho blízkosti. Mají různé typy portů, včetně USB a pro různé typy kabelů. Některé konferenční stolky mají dokonce  možnost bezdrátového nabíjenía.
 3. Konferenční stolek na kolečka – velmi pohodlný, praktický a snadno se přenáší. Jsou  vyrobeny z lehkých materiálů, jako je kov nebo plast. Stabilní kolečka umožňují snadné posouvání z místa na místo bez nutnosti zvedat nebo přenášet.  P používají se v  kančím laru, kde jsou jednoduše přeneseny do dané prezentace, v případě potřeby jsou  přesunuty na stranu, kde nebudou zasahovat. Jsou také velkou výhodou v malých bytech, kde šetří místo.
 4. Rozložitelný – znáte 3 v 1, neocenitelnou funkci. Některé stoly jsou složeny ze dvou až čtyř velikostí, kde nejmenší je umístěn pod větší atd. Při návštěvě jednoduše rozdělíme stoly a vytvoříme velký úložný prostor, nebo můžeme stoly uložit do různých částí obývacího pokoje. Jeden stůl jsme umístili do rohu vedle malých dětí, kde se mohou bavit a kde bude použito plastové nádobí. Posouváme další stůl k dámám, které klábosí nad kávou a zákusky. Třetí stůl ocení kluci, kteří diskutují o politické situaci a posilují se pivem a uzenou šunkou.

 

Dalo by se říci, že konferenční stolky jsou opravdu "pupkem" domácnosti nebo pupkem společnosti. Stejně jako se denně setkáváme u jídelního stolu, jsou důležitým místem i konferenční stolky. Celá rodina, přátelé, manželé se scházejí po dlouhém pracovním dni, kolegové nad kávou nebo diskutují o důležitých bodech dne, děti přicházejí ukázat písemné domácí úkoly, nebo si na ně jen v tichosti položíme nohy a relaxujeme se sklenkou vína a křupavými chipsy . Naopak jsou neocenitelným pomocníkem při oslavách narozenin, zásnubách, hokejových zápasech či jiných velkých akcích, kde se schází velké množství lidí. Proto při jejich nákupu nezapomínejme jen na funkčnost, materiál a velikost, ale také na barvu a design tak, aby splňoval naše představy o dokonalém bydlení.