Péče o nábytek. Jaký je správný postup?

Jak správně ošetřovat nábytek?

Stejně jako pečujeme o zahradu, auto, naše zdraví či domácí mazlíčky, také bychom měli věnovat stejnou pozornost i nábytku. Pokud ho budeme zanedbávat, po čase nám vypovídá svou službu a bude nám spíše na oštaru, než na užitek.

               Montenegro                          Country

Masivní nábytek – nejvíce reaguje na teplo a vlhkost. Nedělá mu dobře přímé sluneční záření, ani umístění poblíž tepelných zdrojů, jako je radiátor, krb nebo sporák. Začne se vysoušet a scvrkávat. Doporučuje se dodržet vzdálenost minimálně 2 metry. Velmi častým důsledkem je vrzání, což nám může způsobit hlavu ve smutku. Naopak vlivem vysoké vlhkosti se dřevo rozpíná a nabobtná. Velký pozor je třeba si dávat na ukládání mokrých předmětů, jako jsou hadříky a ručníky. Nejideálnějším prostředím je teplota kolem 20°C a vlhkost vzduchu kolem 40 – 60 %. Velkým pomocníkem je pravidelné větrání či měření vlhkosti pomocí vlhkoměru. Pokud se nám na dřevo vylije sklenice s vodou nebo máme nehodu při zalévání květin, je třeba okamžitě zareagovat a pořádně utřít celý povrch dosucha.

Dřevotříska – údržba laminátové dřevotřísky je jednodušší než u masivu. Určitě si však musíme i tady dávat pozor na rozlití vody či pokládání horkých předmětů, velkým obloukem se vyhýbáme parnímu čističi. Použít však můžeme běžné čistící přípravky, teplou vodu a na závěr vše dosucha utřít. K odmaštění můžeme použít i přípravek na bázi alkoholu, ale velmi opatrně! Určitě si předem vyzkoušejte na malém místně, zda nedojde k poškození povrchu. Drobné rýhy a škrábance můžeme zakrýt korekčním fixem.

Lakovaný nábytek – používáme bavlněný hadřík, nejlépe suchý nebo jemně vlhký. Pokud je povrch velmi znečištěný, můžeme použít čistící prostředek, ale pouze takový, který je speciálně určen pro lakované dřevo. Hlavní zásada je nanést přípravek nejprve na hadřík, a ne přímo na dřevo. Rovněž si pomůžeme otestováním malým množstvím a uvidíme, jak bude povrch reagovat.

Olejovaný nábytek – vlhký bavlněný hadřík a jemná mýdlová voda. Doporučuje se pravidelná péče speciálními přípravky nebo ošetřujícím lněným olejem. Nanášíme ho hadříkem a necháme působit 30-60 minut, následně přebytečný olej setřeme. Nábytek ošetřený olejem je chráněn proti působení vody, vydrží cca 1 minutu, neodolává však páře.

Voskovaný nábytek – suchý nebo jemně vlhký hadřík. Žádné agresivní přípravky! Jelikož se jedná o citlivější povrchy, doporučuje se také pravidelná péče a používáme pouze přípravky určené na voskovaný povrch. Velký pozor si dáváme na horké předměty, které mohou zanechat stopy. Nábytek má antistatické vlastnosti a zabraňuje usazování prachu.

Plastový nábytek - snad nejjednodušší údržba. Stačí ho jen pravidelně umýt čistou vodou a hotovo. Abychom předešli případnému zašlému vzhledu, občas jej můžeme naimpregnovat speciálními přípravky na plast. Sice nemůže dojít ke korozi, ale vlivem počasí a UV záření může plast vyblednout či ztratit barvu. Oživovače obnoví jejich původní vzhled a zajistí jim ochranu na několik týdnů.

Zahradní ratanový nábytek  – umělý ratan je velmi odolný vůči počasí, stačí vystříkat VAP-kou nebo mokrým hadrem, vydrží i přezimovat venku. Všeho však akorát. Nejlépe mu bude během deště pod ochrannou plachtou a v zimě uskladněn v interiéru. O přírodní ratan je však třeba pečlivě pečovat! Je třeba se vyhýbat jakýmkoli výkyvům počasí, protože se může velmi rychle zdeformovat a změnit svůj tvar.

                Selene                      spálňa

Domácí rady

Škrábance – pokud máte na nábytku nepěkné škrábance nebo rýhy, vynikajícím řešením je ořech. Doma máme nejčastěji vlašské ořechy, které když rozlomíme a vnitřní stranou jádra potřeme škrábance, stane se malý zázrak. Poslouží také mandle nebo para ořech, mají totiž vysoký podíl olejů. A pokud si přitom i zamlsáme, prospějeme nejen nábytku, ale i našemu srdci, mozku a cévám :) Nevýhodou je, že při hlubokých rýhách ořech nefunguje, také ani na tmavé dřevo jako je mahagon nebo třešeň.

U hlubokých rýh jsou vhodnou pomůckou speciální voskové pastelky, v různých odstínech dřeva. Pastelkou vtlačujete vosk do prohlubně a když bude rýha vyplněna, jemně povrch zarovnáte například bankomatovou kartou. Voskovky zakoupíme u truhláře nebo ve specializovaných prodejnách.

Promáčknutí – pokud vám spadne těžký předmět na dřevo, nezoufejte. Do prohlubně nalijte pár kapek vody a nechte působit celý den. Pokud je promáčknutí větší, použijte navlhčený papírový ubrousek nebo mokrý hadřík, překryjte jej a jemně po mokrém hadříku kružte žehličkou, dokud nezůstane suchá. Dřevo absorbuje vodu a promáčknutí se vrátí do původního stavu. Vlhké teplo by mělo stačit k tomu, aby dřevo nabobtnalo a tím se vyplnila promáčknutí. Vyhýbejte se však přímému kontaktu žehličky se dřevem.

Mastná a lepkavá kuchyňská linka - určitě to znáte, nevyhne se žádné hospodyňce. Pokud jste ekologicky založená, vytvořte si vlastní čistící prostředek z kokosového oleje a jedlé sody, v poměru 1:1. Zbavíte se mastnoty a navíc se na povrchu vytvoří ochranný film, který zabrání dalšímu usazování nečistot.

Takže, vzhůru do úklidu!