Čtyři typy dětských pokojů – jak je zařídit?

Dětské pokojíčky by se daly rozdělit na čtyři etapy dítěte:

- období miminka a batolete

- školkařský věk a základní škola

- teenageri a středoškoláci

- vysoká škola (těžko říci zda stále zařazovat do kategorie „dětské pokoje“)

Pokojíčky pro miminka a batolata – doporučujeme zařídit co nejdříve, tedy ještě před porodem! Každá maminka se stává s blížícím se termínem unavenější a nemotornější. Také nás může překvapit, pokud se dítě bude ptát na svět dříve. Počítat i třeba s prodlouženou lhůtou výroby, někdy čekáme 6 až 8 týdnů. Při kupování nábytku myslíme hlavně na sebe, a ne ne, čtete správně! Pokoj slouží především rodičům. Miminka mají radost z úplně jiných věcí,... papání mléčka, chrastíkové zvonkohry, kolísání v maminčině náručí,... Co tedy vybrat? Rostoucí a nastavitelné postýlky jsou k nezaplacení! Na trhu se prodávají ve dvou rozměrech 60x120 a 70x140, záleží na velikosti pokojíčku. Po narození dítěte je pohodlnější, pokud jej nemusíte vkládat hluboko do postýlky, ale můžete jej umístit na nejvyšší příčku na spaní. Když se dítě dokáže samostatně držet a stát, příčka se spustí níže, což zabrání vypadnutí z postýlky. Oblíbené jsou i takzvané „připevnitelné“ k manželské posteli. Nemusíte se bát, že si v noci na miminko lehnete a zároveň spí děťátko v blízkosti rodičů, kde se cítí bezpečně. Maminka nemusí kvůli kojení vstávat z postele. Kolébky jsou známé ještě z časů našich předků, kolísání má dobrý vliv na spánek a uklidnění. Při přebalování oceníme pult, který si umíme umístit do takové výšky, abychom se nehrbili. Všechny potřebné kosmetické přípravky máme zároveň na dosah ruky. Praktický regál a komoda slouží k odkládání plenek a dětského oblečení. Ať už si vyberete klasiku nebo modernější typ, nábytek by měl mít zaoblené hrany, hladce opracované povrchy a musí být natřen barvou, která je zdravotně nezávadná, tedy na bázi vody a bez rozpouštědel. V období prořezávání zoubků, kdy dítě kouše vše co mu přijde na zub, se tedy nemusíte obávat. A kdyby přece, na trhu jsou dostupné silikonové chrániče okrajů.

Pokud už neplánujete další přírůstek do rodiny a nemáte nábytek komu darovat, můžete jej prodat přes bazar. Uděláte radost jiné mamince, která koupí kvalitní nábytek za lepší cenu.

ipiccy_image (1)

Pokoje pro školkaře a malé žáky – určitě chceme pro své děti kvalitní nábytek, ale ruku na srdce, masiv asi nebude nejlepší řešení, protože malí rošťáci zničí nábytek raz dva. Snadno ho popíší pastelkami, fixy nebo si na něj budou lepit pohádkové postavičky. Rozhodneme-li se pro laminát nebo MDF desky, mile vás překvapí, pokud se při jejich koupi budeme řídit tloušťkou – hlavně desky psacích stolů a odkládací police. Doporučujeme od 18 mm výše. Korpusy se většinou vyrábějí v tloušťce 16 – 18 mm. Dna zásuvek a zadní stěny skříní se vyrábějí v tloušťce 10-12 mm.

Dětský pokoj v tomto věku by měl hýřit nápady a fantazií. Jakými například? Pokud je dítě chytré a rádo se učí, doporučujeme vybrat nábytek, který má spoustu polic a složek. Dítě bude mít místo na odkládání encyklopedií, knih, znalostních her,... poličky na glóbus, počítač či tablet. Děti, které se bojí v noci spát samy se potěší pokojíčku, kde bude veselý barevný nábytek, svítící fosforové doplňky, lampička ve tvaru oblíbeného zvířátka. Pro mladé slečny doporučujeme sladit nábytek do bílo-růžové barvy, připomínající pokoj pro princezny.

Fantastickým doplňkem je pohovka Royal Velvet a Eco Linen. Při jejich výrobě se používají vysoce kvalitní a zdravotně nezávadné materiály, které jsou certifikovány společností Oeko-Tex. Jsou maličké, pevné, chutné a v krásných lentilkových barvách.

Royal velvet_2

A jak si poradit s výběrem psacího stolu a židle?

Stůl – dítě by mělo mít při sezení ohnutou ruku v lokti v pravém úhlu. Světlo z okna musí dopadat na stůl z opačné strany, než jakou píše. Pokud ne, nahraďte přirozené světlo dostatkem umělého.

Židle – při sezení musí mít ohnutá kolena v 90 stupňovém úhlu a obě chodidla uložená plnou váhou na podlaze. Opěradlo má pevně podpírat bedra. Okraj sedáku by se neměl zařezávat do podkolenní jamky, doporučuje se, aby stehna spočívala na sedáku do 2/3. Dveře za zády jsou nevhodné z psychologického hlediska. Když dítě nevidí na dveře, nemá pocit bezpečí, cítí se ohroženo a nemůže se dobře koncentrovat.

Detská izba_škôlkarka

Pokoje pro teenagery a středoškoláky – nu, když zainvestujeme v tomto období, vydrží nábytek už natrvalo :) Většina „dětí“ se potěší, pokud roztomilé kousky s pohádkovými postavičkami nahradí kus dospělého a strohého nábytku. Populární je dekor s písmeny či různými alternativními tvary. Samozřejmě se preferují jednobarevné, tmavé tóny. Police a vitríny kde trůnily hračky, se nahrazují knihovnami a plnými skříňkami s množstvím odkládacího prostoru.

Psací stůl vybíráme větší, s pevnou vrchní deskou. Kancelářské křeslo polohovatelné, doporučujeme s možností nastavením opěrky, která vám umožní nastavit úhel zad až o 160 stupňů. Židle by měla mít dva polštáře – na bedra i zátylek. Zajišťují správné umístění krku, hlavy a beder. Snižuje se tím zatížení páteře. Rovněž je velmi užitečná výklopná opěrka na nohy, která v kombinaci s nastavením opěradla poskytne studentovi ležící polohu na chvíle odpočinku.

Pokoje pro vysokoškoláky - poradíme asi jen to, aby se postel koupila minimálně v šířce 140 cm, velké dítě, velké nároky :)

ipiccy_image (2)

V každém případě, ať už máme doma školkaře nebo teenagera, určitě oslovíme při výběru dětského pokoje naše děti. Právě oni tam budou trávit nejvíc času, proto se v ní musí cítit příjemně. Aby se v ní dobře učilo, dobře hrálo a dobře zdálo :)